HGB Nedir Kaç Olmalı Hemoglobin Nedir Normal Değeri

HGB nedir, Hgb veya Hg, tam kan testi sonucu olarak görülen kandaki hemoglobin bileşiğinin kısıtlamasıdır. Hemoglobin, eritrosit veya RBC kısalması ile ifade edlen kırmızı kan hücrelerinin içinde bulunur. RBC kan kemik iliğinde üretilen kanın şekilli ve çekirdeksiz haraketli hücreleridir. Bir eritrosit hücresi 2.7- 3.0 milyon hemoglobin molekülünden meydana gelir. Hemoglobinlerin en önemli görevi hücrelere oksijen taşımak ve hücrelerden aldığı karbondioksiti nefes yolu ile vücudun dışına atmaktır.

HGB nedir kaç olmalı HGB kan değeri nedir

HGB nedir, hemoglobin, 4 hem ve 1g globin yapısından medyana gelilir. 2 hem organik/protoporfin IX ve  2 hem organik/demir atomu. HEM ve Globin test değerleri ayrı bir makale konususudur. Hemoglobin yapısındaki değişiklikler genelde demir eksikliği, kansızlık anemisi hastalıkları ve demir emilim eksikli kaynaklıdır.

Kan hücrelerinin görevleri;

Hemoglobin eksikliği genelde kansızlık anemisi ile ilişkilidir. Kronik nedenler dışındaki anormal hemoglobin yapısı amansız hastalılara işaret edebilir. Eritrosit veya hemoglobin yapısındaki anormallikler, kan tahlillerinde ortaya çıkar. Eritrosit/Hemoglobin ile ilişkili testler şunlardır,  RBC,HGB,  HCT, MCV, MCH, MCHCRDW  ve ESR.

HGB Nedir Kan Tahlili – HGB Normal Değeri

Kişiler

HGB Değerleri

Ölçü Birimi

Kişiler

HGB Değerleri

Ölçü Birimi

Yenidoğanlar

17 – 22

gram/dL

Yetişkin Erkek

13,5 – 17,5

gram/dL

Bir haftalık

15 – 20

gram/dL

Yetişkin Kadın

12.0 – 15.5

gram/dL

Bir Aylık

11 – 15

gram/dL

İleri Yaş Erkek

12.4 – 14.9

gram/dL

Çocuklar

11 – 13

gram/dL

İleri Yaş Kadın

11.7 – 13.8

gram/dL

Hgb ölçümü veya Hemoglobin testleri neden yapılır

Hemoglobin ve diğer kan test parametreleri genel sağlık taramalarında veya kan bağışında  doktorlar tarafından istenebilir. Hastalıkların tanı ve tedavi, hastalık türlenin tespitinde veya hastalığın şiddetini yada tedavi cevabının anlaşılması için sıralı kan testleri yapılır.

Hemoglobin normal değeri yaş gruplarına göre değerlendirilir ve bu değerler bazen dikkate alınır. Hastanın veya hastalığın durumuna göre hemoglobin değerleri normal olmasa bile ekarte edilebilir. Fakat hastalığın seyri ve şiddeti hemoglobin yapısına etki ettiği durumlarda nedenine göre tedavi yapılır.

HGB düşüklüğü nedir

 • HBG düşüklüğü yada kandaki hemoglobin düşüklüğü ne demek, düşük hemoglobin kansızlık anemisi veya düşük kan sayımı demektir.
 • Demir eksikliği veya demir emilim eksikliği anemilerinin bir çok türü ve nedenleri vardır.
 • Hamile bayanlarda ve çocukluk dönemi gelişimine bağlı artan ihtiyaclar dışındaki, anemi kan kayıpları ile ilişkilendirilir.
 • Folik asit B12 vitamin eksikliği veya çölyak hastalığı demir emilim eksikliğine neden olur.
 • Doktorlar daha önce anemi hikayesi olmayan ve özellikle menapoz dönemi kadınlarda ve orta yaş üzeri erkeklerde, gastroenteroloji hastalıklarından şüphe ederler.
 • Mide bağırsak ve özfagus bölgesinde az fakat devamlı iç kanama olup olmadığına bakarlar.
 • Kolon kanseri, mide kanseri (hiç belirti vermeyebilir), bağırsaklarda polip, rahim kanser türleri ve böbreklerde tümör belirtileri kansızlığa neden olur.

Hgb yüksekliği nedir

 • Kanda hgb yüksekliği nedir, kan testlerinde hemoglobin yüksek çıkması nedenleri kemik iliğinden kaynaklanan aşırı eritrosit üretimine bağlı gelişebilir.
 • Eritrositlerin oksijen kapasitesi azalması hemoglobin artışına neden olur. Dehidrasyon vücudun susuz kalması rölatif  hemoglobini yüksekliğine neden olur.
 • Rakımı yüksek yerlede yaşamak HGB yüksekliğine neden olur, deniz seviyesinden yayla gibi yüksek yerlere çıkıldığında 2 haftadan önce uyum sağlanamaz.
 • Böbrek nakli ve böbrek kanseri nedeni ile böbrekler aşırı eritroprotein hormonu salgılaması sonucunda kanda hemoglobin düzeyi artar.
 • Steroid kortizon kullanımına bağlı, uyku apnesi, kalp krizi, akciğer hastalıkları ve karbonmonoksit zehirlenmeleri HGB yüksekliğine neden olabilir.
 • Eritroprotein doping ilaçları ve ağı aktivite gerektiren  fiziki sporlar  hemoglobin artışa neden olurlar.

Hamilelikte folik asit eksikliği nelere yol açar

Önceki

Pangastrit ne iyi gelir, Pangastrit bitkisel tedavisi ve Pangastrit diyeti

Enflamasyon nedir tıpta inflamasyon nedir inflamasyon tedavisi inflamasyon nedenleri

Sonraki

Yorum yapın