MCHC Nedir MCHC Düşüklüğü Ve Yüksekliği MCHC Hesaplama

MCHC kısaltması, Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration, MCHC nedir kısaca, eritrosit denilen kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobin HBG konsantirayonunu belirleyen kan testlerinden biridir. Kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin içeriğinin azalmasına, MCHC düşüklüğü, normalden fazla olmasına ise MCHC yüksekliği denir.

CBC tam sayım kan indekslerinin bir parçası olan MCHC testi, anemi tipini ve şiddetini tespit etmeye yardımcı olur. MCHC düşüklüğü en yaygın nedeni, demir eksikliğine bağlı hipokromik anemi yakın ilişkisidir. MCHC yüksekliği ise yüksek hemoglobin oranı hiperkromya, makrositer anemi ile karakterizedir.

MCHC hesaplama yöntemi ve normal değerleri nedir tam kan sayımı mchc nedir

MCHC testi, belli bir hacimde sıkıştılırlan eritrositlerin, hemoglobin ve hematokrit değerlerinin bir birine bölünmesi ile anlaşılır. MCHC hesaplama formülü MCHC = HGB/HCT, örnek hesaplama MCHC = 15 g/dl / 0.44 = 34.9, sınıra yakın normal sonuç.

MCHC normal değerleri

  • 31.0 – 37.0 g/dl arası yetişkinler kişiler
  • 30.0 – 36.0 g/dl arası yenidoğan bebekler
  • 29.0 – 37.0 g/dl arası 1-3 günlük bebekler
  • 28.0 – 38.0 g/dl arası 1-2 haftalık bebekler
  • 29.0 – 37.0 g/dl arası 1-2 aylık bebekler
  • 30.0 – 36.0 g/dl arası 3 ay 2 yaş bebekler
  • 31.0 – 37.0 g/dl arası 2 yaşından büyük çocuklar

MCHC testi neden istenir

MCHC düşüklüğü ve tedavisi

Doktorunuz MCHC düşüklüğüne neden olan problemlere yönelik, tedavi başlatır. Demir eksikliğine bağlı tedavi uygular, demir içeren diyete listeleri ve takviyeler verir.

Demir emilimine mani olan etkenleri ortadan kaldırmaya çalışır ve  kalsiyumdan zengin yiyecekleri yasaklar, aşırı kalsiyum demir emilimini azaltır.

Kronik böbrek yetmezliği, kemik iliği hastalığı, mide, bağırsak, akdeniz anemisi, diğer anemi türleri, ve kanser gibi sorunlar varsa hastayı uzman hekimlere yönlendirir.

Bazı ilaçların yan etkileri MCHC düşüklüğüne yol açabilir, doktor kontrolünde ilaçlar yeniden gözden geçirilir gerektiğinde muadil etken maddeli ilaçlar verilir.

MCHC düşüklüğü neden olur

MCHC yüksekliği, nedenleri

MCHC yüksekliğinin nedeni Makrositik anemi hastalığı iki grupta sınıflandırılır megaloblastoid eritropoez olan ve olmayan. Makrositik anemide eritrositler küçülmesiyle hemoglobin oranı yükselir. 

Megaloblastoid eritropoez

Folak ve B12 vitamin eksikliği, vejeteryan diyet veya yetersiz beslenme neden olurken, emilim eksikliğine ise  çölyak, crohn, pankreas yetersizliği ve ince bağırsak hastalıkları neden olmaktadır.

Megaloblastoid olmayan eritropoez

Kanda sferosit bulunması

Normalden daha küçük çaplı eritrositlere sferosit denir, aşırı miktarda hemoglobin barındırırlar. Sferositler oto-immün hemolitik anemilerde, yeni doğan bebeklerde ABO uyuşmazlıklarında ve kan nakli sırasında eritrosit parçalanmasına görülebilir.

Dehidrasyon

Vücutta su kaybı veya vücudun susuz kalmasına bağlı MCHC yüksekliği görülebilir, ciddi derece yanıklarda dehidrasyon meydana gelebilir.

ilgili makaleler

Eritrosit nedir Eritrosit Sayısı ve Eritrosit Yüksekliği

MCH Nedir MCH Düşüklüğü ve Yüksekliği Neden Olur

Mcv Nedir, Mcv Düşüklüğü Mcv Kan ve Ortalama Alyuvar Hacmi Nedir

Eritrosit Sedimentasyon Hızı (ESR)

PCT Nedir PCT Düşüklüğü PCT Yüksekliği Hangi Hastalığın Belirtisi

Önceki

Mide bulantısına ne iyi gelir bitkisel Mide bulantısına iyi gelen ilaçlar

Demir Eksikliği Neden Olur Demir Eksikliği Anemisi ve Belirtileri Demir Eksikliği Tedavisi

Sonraki

Yorum yapın